آشنایی با دستگاه فتوکپی و معرفی بهترین برند های دستگاه کپی در بازار(بخش دوم)

بررسی دستگاه کپی

آشنایی با بخش های دستگاه کپی:

آشنایی با دستگاه فتوکپی و معرفی بهترین برند های دستگاه کپی در بازار(بخش دوم): مقاله ای از هات لاین: از آنجایی که نگهداری و کار کردن با دستگاه های کپی مهمترین وظایف بر عهده مصرف کننده های این محصول است بهتر است با اجزای تشکیل دهنده این محصول آشنا شویم.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت

1.    بدنه دستگاه کپی:

این بخش شامل طراحی کلی و ظاهر دستگاه می شود و طراحان وظیفه مشخص کردن این قسمت را دارند. معمولا به خاطر بحث وزن و قیمت تمام شده از پلاستیک در ساخت بدنه دستگاه های کپی استفاده می شود. البته این باعث پایین بودن کیفیت بدنه این محصولات نمی شود.

2.    صفحه کلید:

یکی از مهمترین بخش های دستگاه های کپی صفحه کلید آن ها محسوب می شود. از این قسمت برای تنظیم و کنترل فرآیند کپی استفاده می کنند. برای مثال: تعداد کپی، سایز و اندازه کاغذ و کپی، شفافیت کپی و موارد دیگر از شاخص های مهمی هستند که با بخش صفحه کلید تنظیم می شوند. امروزه بعضی از دستگاه های فتوکپی با صفحه کلید های دیجیتالی {لمسی} نیز به بازار ارائه می شوند.

3.    صفحه نمایش:

در بیشتر دستگاه کپی از ال سی دی برای ساخت قسمت نمایشگر استفاده می شود. وجود این بخش برای نمایش تنظیمات و تغییر در آن ها همچنین ایراد یابی و تعمیر دستگاه بسیار حیاتی است. نمایشگر ها بنا بر سایز، سیاه و سفید و یا رنگی بودن و قابلیت نوشتن چند خطی و اعداد متغیر، دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه این مقاله { آشنایی با کپی و دستگاه های آن و معرفی بهترین برند های دستگاه کپی در بازار} بخش های دیگر دستگاه های فتوکپی را معرفی می کنیم.

4.    کاست ورودی کاغذ:

در دستگاه های کپی معمولا یک یا دو بخش مخصوص برای قرار دادن کاغذ درون دستگاه تعبیه شده است. البته بخش های دیگری نیز برای قرار دادن کاغذ ها با اندازه متفاوت وجود دارد که به آن ها کاست دستی یا (MP) گفته می شود.

5.    کاغذ کش:

وظیفه بخش پیکاپ(Pickup) یا کاغذ کش، هدایت کاغذ به درون دستگاه کپی است. این هدف به وسیله چرخ های لاستیکی انجام می گیرد. در صورت خراب شدن این بخش کاغذ درون دستگاه به صورت مچاله یا پلیسه می شود و به همین دلیل برگه در دستگاه گیر می کند و باعث مختل شدن روند کپی می شود.

6.    کلاچ:

این بخش در واقع پیکاپ را کنترل می کند. کلاچ دستورات خود را مستقیم از برد دستگاه می گیرد و با اجازه دادن به چرخ دنده های بخش کاغذ کش باعث اجرا شدن فرآیند کاغذ کشی در دستگاه های کپی می شود.

7.    لیزر:

این قسمت خود از یک موتور به نام پلیگان، چند عدد شیشه و یا آینه و یک برد کوچک لیزر تشکیل شده است. این بخش با عبور نور از آینه ها و شیشه ها و با ریختن تونر بر روی کاغذ به وسیله لیزر فرآیند چاپ را بر روی برگه ها انجام می دهد.

8.    فیوزینگ:

پس از چاپ شدن موارد مورد نظر بر روی کاغذ، برگه ها باید پخته شوند تا فرآیند چاپ تکمیل گردد. این کار به کمک بخش فیوزینگ دستگاه کپی صورت می گیرد. البته باید توجه کرد این بخش از یک ترمیستور، هیتر، پرس و هات رولر تشکیل شده و یک فرآیند چند مرحله است.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت

9.    مین برد:

بخش مین برد (Main Board) کار فرمان دادن به بخش های دیگر دستگاه فتوکپی مانند: موتور، برد ها، سنسور ها و موارد دیگر را بر عهده دارد. البته باید توجه داشت که این بخش خود از صفحه کلید یا رایانه ها دستورات و تنظیمات لازم را برای، فرآیند کپی دریافت می کند. مین برد به مغز دستگاه های کپی معروف است. در ادامه برای آشنایی با کپی بخش های دیگر این دستگاه ها را معرفی می کنیم.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت
بعضی از بخش های دستگاه کپی

10.           برد تغذیه:

این قسمت برق مورد نیاز دستگاه را به کمک اتصال به کابل برق تامین می کند. برد تغذیه یا پاور (Power) برق 220 ولت را به مین برد دستگاه کپی می رساند.

11.           سنسور:

در بسیاری از بخش های دستگاه کپی مانند: کاغذ کش، فیوزنیگ، درب دستگاه کپی، لیزر و موارد دیگر می توان سنسور های مختلفی را پیدا کرد. این قطعات با هدف شناسایی برگه ها و موقعیت و محل قرار گیریشان در دستگاه کپی تعبیه شده اند. آن ها پس از کسب اطلاعات کپی با دادن دستورات لازم به برد اصلی فرآیند کپی را هدایت می کنند و در صورت وجود هر گونه مشکل دستور توقف می دهند.

12.           یونیت اسکن:

یونیت اکسن (Sicunit) دستگاه کپی قسمتی است که وظیفه اسکن و خواندن برگه ها، تصاویر اسناد و موارد دیگر و گرفتن کپی از روی آن ها را بر عهده دارد. برای این کار لازم است که برگه بر روی بخش شیشه دستگاه قرار بگیرد ، سپس اسکنر از کاغذ های قرار گرفته تصویر برداری می کند. این تصاویر برای گرفتن کپی ها استفاده می شوند.

13.           موتور دستگاه کپی :

موتور ها در دستگاه های کپی یکی از مهم ترین بخش ها به حساب می آیند. آن ها وظیفه به حرکت در آمدن چرخ ها و رول های بخش هایی مانند: پیکاب، کاغذکش و چرخ دنده ها را بر عهده دارند.

14.           فن یا خنک کننده:

دستگاه فتوکپی در طول فرآیند کپی گرمای بسیار زیادی را تولید می کنند. این میزان حرارت برای قطعات دستگاه مضر است و می تواند باعث آسیب های جدی به بخش های مختلف شود. این بخش از تعدادی فن تشکیل شده است و وظیفه خنک کردن عضو های مختلف دستگاه کپی را بر عهده دارد.

15.           تونر:

این قسمت اصلی ترین بخش در انجام عملیات چاپ به حساب می آید. عملکرد تونر مانند جوهر است و این ماده بر روی کاغذ ها چاپ می شود. کیفیت تونر ارتباط مستقیم و بسیار زیادی با کیفیت چاپ دستگاه ها دارد. از همین رو اگر کیفیت پیرینتر برای شما مهم است از تونر با کیفیت در دستگاه خود استفاده کنید.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *