بررسی عملکرد دستگاه چاپ جوهرافشان

چاپ جوهرافشان

درباره چاپ جوهرافشان:

یکی از متداول ترین روش های چاپ دیجیتالی، روش چاپ جوهرافشان است. جهت چاپ تصاویر با کیفیت و دقیق اما در تیراژ و تعداد های کم از این روش چاپی استفاده خواهد شد. همچنین بنا بر دلایلی میزان هزینه صرف شده برای تهیه و استفاده از این نوع روش های چاپی بسیار بیشتر از سایر چاپ ها خواهد بود.

از مزایا اصلی این روش چاپی امکان چاپ پس از تقاضا در تیراژ ها محدود است. به طور کی استفاده از چنین روش چاپی، موجب صرفه جویی در نیرو انسانی، افزایش توان چاپ ماشین ها، افزایش کیفیت تصاویر و در آخر صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد.

ویژگی بارز این روش چاپی

تمامی روش های چاپی پیشرفته و دیجیتالی در مقابل روش های چاپی سنتی قرار داده می شوند. به گونه ای که در روش های چاپی افست، فلکسوگرافی، گراور و لیتوگرافی از پلیت های چاپی استفاده نخواهد شد.

عدم وجود و استفاده از پلیت های چاپی موجب کاهش هزینه و تسریع در روند چاپ می شود، به گونه ای که در هر دو موارد بهبودی و صرفه جویی مطلوبی حاصل می شود. در ادامه به سایر ویژگی های این روش اشاره شده است.

  • دقت بالا در روند چاپ
  • روند چاپ به صورت مستقیم
  • مورد استفاده در تیراژ های زیر 500
  • کاربردی در چاپ های تبلیغاتی
  • عدم پیچیدگی در ساختار دستگاه ها
  • تنوع در مدل ها و کیفیت این چاپگر ها و روش چاپی
  • دارای نازل رنگ دیجیتالی

بررسی ساختار دستگاه های چاپی

پرینتر ها و دستگاه های چاپ مرتبط به این روش چاپی، از ساختار متمایزی برخوردار هستند. هر یک از ازا به کار رفته در ساختار و تولید این سازه ها، وابسته به شرکت تولیدکننده متفاوت خواهد بود. با این حال اجزا مشترک کاربردی در این دستگاه ها نیز وجود دارد.

در واقع تمامی این دستگاه ها به هدف ایجاد حرارت بیشتر بر روی جوهر ها تمرکز می کنند. در صورتی که روش حرارت دهی متفاوت تری خواهند داشت و به همین طریق به دو دسته متمایز پرینتر های حرارتی و پیزو الکتریک تقسیم بندی خواهند شد.

بررسی طرز کار این پرینتر ها

پرینتر های مذکور نسخه تکامل یافته پرینتر های سوزنی محسوب می شوند. طرز کار این دستگاه ها به گونه ای است که با استفاده از سوزن های بسیار ریز الکترونیکی جوهر ها را بر روی سطح کاغذ منتقل می کنند. فایل های چاپ شده به صورت نقطه ای در نزدیک ترین فاصله به هم قرار خواهند گرفت.

در این روش حرارت دهی به جوهر عملیات چاپ را موثر خواهد کرد، با این حال در هر نوع ماشین چاپی روند چاپ و افزایش حرارت جوهر ها متمایز خواهد بود.

خلاصه مطالب

با توجه به مطالب فوق می توان یکی از کارآمد ترین و متنوع ترین پرینتر ها را در روش چاپ جوهرافشان پیدا کرد.

این روش چاپی با افزایش حرارت جوهر و استفاده از سوزن های چاپی متعدد، داده های کامپیوتری را بر روی سطح منتخب پیاده خواهد کرد. به همین ترتیب موجب تولید تصویری مرغوب خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *