آشنایی با دستگاه فتوکپی و معرفی بهترین برند های دستگاه کپی در بازار(بخش اول)

دستگاه کپی 1

آشنایی با دستگاه فتوکپی و معرفی بهترین برند های دستگاه کپی در بازار(بخش اول)

مقدمه ای بر آشنایی با کپی:

دستگاه فتوکپی : مقاله ای از هات لاین: در سده گذشته آشنایی با کپی و دستگاه های آن به علت ورود این محصول پرکاربرد به بازار ها بسیار حائز اهمیت شده است. امروزه انسان ها در بسیاری از کار های خود لازم به تهیه کپی یا فتوکپی از اسناد و مدارک خود دارند.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت

بسیاری از شرکت ها و نهاد ها برای حفظ مدارک مهم خود نیاز به داشتن یک یا چند نسخه فتوکپی از آن ها دارند. از همین رو نیز دستگاه های کپی به یکی از وسایل مورد نیاز در شرکت ها، نهادها و سازمان های سراسر جهان تبدیل شده است.

همین مسئله نیز باعث یک جهش بسیار بزرگ در صنعت تولید دستگاه های کپی شده است. پس از تولید انبوه این محصول و در راستای برآورده شدن نیاز های جدید جوامع، این دستگاه ها پیشرفت های زیادی کردن و به جز کپی، فرآیند های دیگری را نیز انجام می دهند. از همین رو خرید دستگاه کپی مناسب برای افراد مختلف به دلیل تنوع بالای دستگاه های فتوکپی بسیار سخت شده است. در ادامه این مقاله، ابتدا می خواهیم به تعریف و تاریخچه کپی بپردازیم.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت

کپی و دستگاه آن چیست؟

کلمه کپی در لغت به معنی تصویری است که از روی اصل یک سند و یا مدرک گرفته شود. که به آن رو گرفته، رو نوشته، نسخه، فتوکپی و موارد دیگر نیز گفته می شود. البته باید توجه کرد که معنی این کلمه با ورود دستگاه کپی شکل گرفته است. در گذشته البته از روی نسخه های اصلی کتاب ها کپی تهیه می شد. اما این کار با نوشتن از روی متن کتاب شکل می گرفت. باید توجه داشت که این کلمه امروزه به تقلب کردن و یا الگو برداری کامل از یک ایده و یا محصول نیز گفته می شود.

در ادامه برای آشنایی با کپی، به تشریح دستگاه های فتوکپی می پردازیم. دستگاه های کپی وسایلی هستند که به منظور نسخه برداری از تصاویر، اسناد، مدارک و موارد دیگر استفاده می شوند. از ویژگی های مهم موجود در مورد این محصولات سرعت بالا و سهولت بسیار زیاد در کپی برداری است. باید به این مورد توجه کرد که در طول زمان دستگاه های فتوکپی تغییرات بسیار زیادی داشته اند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت
فرآیند کپی

تاریخچه دستگاه کپی:

اولین دستگاه فتوکپی در سال 1779 توسط جیمز وات معرفی شد. این دستگاه با انتقال میزان مشخص و برنامه ریزی شده جوهر به صورت فیزیکی کار می کرد. این سیستم در حدود یک قرن در صنایع چاپ مورد استفاده قرار می گرفت.

جورجی نادجاکوف یک فیزیکدان بلغاری بود که در سال 1937 یک کشف مهم انجام داد. او در تحقیقات خود به این نتیجه رسید که بعضی از دی الکتریک ها با قرار گیری در میدان الکتریکی و در صورت که در معرض نور قرار بگیرند، قطبیت الکتریکی دائمی پیدا می کنند.

صنعت چاپ با ورود دستگاه های کپی پیشرفت بسیار زیادی را به خود دید.

البته دستگاه فوتوکپی الکتروفتوگرافی توسط چستر کارلسون که یک کارمند ساده بود، اختراع می شود. تهیه رو نوشته های شرکت برای چستر کار طاقت فرسایی بود از همین رو او با انجام آزمایش های الکتروگرافی در آشپزخانه خود بعد از سال ها تلاش در سال 1938 موفق به اختراع اولین دستگاه فتوکپی شد. البته ایده او در بین سال های 1934 تا 1944 از طرف شرکت های بزرگ مانند: جنرال موتور و (IBM) به عنوان یک طرح کم بازده تشخیص داده شد.

سر انجام در سال 1944 طرح کارلسون توسط موئسسه (Battle Memorial Institute) برای تحقیق و توسعه بیشتر پذیرفته شد. پس از مدتی شرکت هالوید (Haloid) با خرید این طرح، مجوز استفاده از این اختراع را بدست آورد. برای آشنایی با کپی بهتر است روند توسعه دستگاه های کپی را نیز بدانیم.

کپی ارزان / پرینت ارزان/ ارزان ترین کپی / ارزان ترین پرینت
اولین دستگاه های کپی در تاریخ

 

تاریخچه و روند توسعه دستگاه فتوکپی:

شرکت هالوید پس از مدتی نام خود را به زیراکس (Xerox) تغییر داد. این شرکت توانست با توسعه و پیشرفت دستگاه های کپی موفق به فروش بیش از هزاران نسخه دستگاه کپی شود. از همین رو بسیاری از افراد به دستگاه های کپی دستگاه زیراکس می گویند. شناخته شدن این برند در سراسر دنیا باعث شد تا سال ها در صنعت تولید دستگاه های فتوکپی یکه تازی کند.

البته دستگاه های اولیه زیراکس یک نقص بسیار بزرگ داشتند. سرعت فرآیند کپی در نسل های اول این محصول بسیار کم بود. به طوری که برای تهیه یک کپی باید نزدیک یک دقیقه زمان صرف می شود. زیراکس در سال 1955 اولین دستگاه خودکار کپی را با نام (Copyflo) معرفی کرد. سپس در سال 1958 با معرفی (Xerox 914) کرد که در این نسخه مشکل سرعت کم کپی نیز بر طرف شده بود. از همین رو این نسخه به عنوان یک محصول تجاری تولید می شد.

البته این نسخه وزن بسیار زیادی داشت و فضایی نزدیک به دو ماشین لباسشویی را اشغال می کرد. پس از تولید این محصول زیراکس در طی 20 سال 24 محصول جدید را توسعه داد و دلیل آن نیز سود 22 میلیون دلاری در بین سال های 1960 تا 1963 بود. همین مسئله باعث شد تا مدت ها برند زیراکس بدون رقیب بماند. البته بهتر است بدانید که از سال 1972 برند های زیادی دست به رقابت با زیراکس زدند. در بخش های دیگر برای آشنایی با کپی به آن ها نیز می پردازیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *